Bejelentkezés

Kisfilm

Magyarország nemzeti ünnepe

Március 15.

 

Az 1848. március 15-i események ma is inspirálnak bennünket, és az óvodánkban különleges módon tisztelegtünk az emlékük előtt. Ez a nap remek alkalmat teremtett arra, hogy a gyermekek nemzeti érzését erősítsük, és közelebb hozzuk hozzájuk történelmünk fontos eseményeit és hőseit.

A gyerekek már napokkal az ünnepség előtt izgatottan készültek. A csoportokban vidám várépítés, lovacskázás, katonás játékok és közös menetelések színesítették a mindennapokat. A kézműves foglalkozások során nemzeti jelképeket – zászlókat, kokárdákat és tulipánokat – készítettünk, hogy még inkább megidézzük az ünnepi hangulatot.

Az ünnepséget a rendezvényteremben tartottuk, ahová együtt menetelve érkeztünk. A menet élén egy huszár vezette a gyerekeket, akik piros, fehér és zöld zászlóikat lengetve hazafias dalokat énekeltek és mondókáztak. Az érkezés után meghallgattuk nemzeti himnuszunkat, amellyel tiszteletünket fejeztük ki az 1848-as hősök előtt. Ezt követően a Mackó csoport megható műsorral lépett fel, amelyben verssel és táncos koreográfiával emlékezett meg.

A műsor csúcspontjaként felcsendült a Nemzeti dal, amely mély érzelmekkel töltötte meg a pillanatot, erősítve az összetartozás érzését.

Az ünnepség végén a gyerekeknek különleges élményben lehetett részük, hiszen közösen fotózkodhattak a huszárral, aki megjelenésével még inkább életre keltette a történelem szellemét. Ez a nap nemcsak az emlékezésről szólt, hanem arról is, hogy a legkisebbek szívében is megerősítsük a hazaszeretetet, a közösség és az összetartozás erejét.

Az ünnepi hangulat és a közösen átélt élmények maradandó emlékként élnek tovább mindannyiunkban.

 

Óvodánk elkötelezett „Zöld óvodaként” igyekszik minden évben hangsúlyt fektetni azokra az eseményekre, világnapokra, amelyek hozzájárulnak a környezettudatosság és a fenntarthatóság szemléletmódjának alakításához a gyermekeknél.

A Víz világnapja (március 22.) egyik kiemelt projektje az intézményünknek, amely keretében minden csoportban különböző tevékenységeken keresztül érzékenyítik az óvónénik a gyermekeket a víz értékére és védelmére beszélgetéssel, meséléssel, zenével, játékkal, kreatív alkotások készítésével.

Az elkészült alkotások bemutatására idén március 20-án, immáron negyedik alkalommal került sor a Víz világnapja alkalmából megrendezett interaktív kiállításon. Ezen a napon kérésünkre kék felsőben érkeztek a gyerekek. Az interaktív élményt megelőzően A víz körforgása című kisfilm vetítése, illetve Szigeti Oktávia ovis táncosainak előadása színesítette a programot. A kiállítás során nem csak egymás munkáit tekinthették meg a csoportok, hanem egy hangulatosan berendezett vízi világ várta őket, amely körbejárása során lehetőség volt pallón egyensúlyozni, hídon átkelni a patak, folyó felett, tóban úszó halacskák életét megmenteni a szennyeződések eltávolításával. Egy fotó erejéig polippá változhattak, illetve egy kísérleti asztalnál „professzor” várta a gyerekeket, aki segítségével megfigyelhették a víz „varázslatait”. Relaxációs sarok várta azokat a gyerekeket, akik a kiállítás bejárása során elfáradtak. Ők a tengeri élővilág csodálatos felvételét nézhették, miközben Saint-Saëns: Az állatok farsangja-Akvárium tétele szolgáltatta a háttérzenét. A Víz világnapja emlékére minden kisgyermek színezőt vihetett haza.

Iványi Márta óvodapedagógus

„Farsang napja eljött már,
kezdődik a jelmezbál,
zeneszóra vígan lép,
ring a tarka báli nép.
Nagy mulatság van itt ma,
ezerféle maskara
perdül-fordul, integet,
búcsúztatja a telet.”

A farsang a vidámságnak, mókázásnak, táncos mulatozásnak, zenélésnek helyt adó népszokás, mely vízkereszttől hamvazó szerdáig tart. Az óvodában különösen várt esemény a farsangi időszak, ilyenkor előtérbe kerülnek a vicces mesék, versek, a vidám dalok, táncok, hangszeres játékok. Idén sem volt ez másképp, a gyerekek nagy örömére. Beszélgettünk a farsangi hagyományokról, érdekes népszokásokról. Közösen feldíszítettük a csoportszobákat, és az öltözőket, egymás után készültek az ötletes dekorációk és mókás álarcok, farsangi kellékek. A gyerekek már hónapokkal a nagy nap előtt kitalálták minek szeretnének majd beöltözni, amit izgatottan osztottak meg barátaikkal és az óvó nénikkel. A zeneszó mellett finom illatok is betöltötték a csoportszobát, farsangi fánkot sütöttek az óvó nénik, dadus nénik az ügyes kezű gyermekek segítségével. Február 18-án az óvónők előadásában „Mióta farsangi a fánk” címmel egy vicces meseelőadást tekinthettek meg a gyerekek. Mindig nagy élmény a kicsik számára, amikor felismerik a saját óvó nénijüket a mesében, az előadásnak nagy sikere volt, nevetve tapsoltak kicsik és nagyok egyaránt. A farsangi időszak legjobban várt napja, a jelmezes farsangi bál, melyre idén február 19-én került sor. Izgatottan érkeztek a szuperhősök, királylányok, tündérek és különféle állatok bőrébe bújt gyerkőcök. A nap egyik fénypontja, amikor a felnőttek is „átváltoznak”, nagy sikert aratott minden beöltözött óvó és dadus néni.  A délelőtt folyamán táncoltunk, zenéltünk, énekeltünk, volt zenés kívánságműsor, tombola, ügyességi játékok. Pihenésképp elfogyasztottuk az otthonról hozott finomságokat, üdítőket. Hagyomány nálunk, hogy körbejárják a csoportok az óvodát és a gyerekek megcsodálják egymás jelmezeit, valamint profi fotós készít csoportképet mindenkiről. Mire az alvásidő elérkezett, kellőképpen elfáradt minden táncoslábú kisgyerek. A farsangi szokások és néphagyományok felelevenítése céljából egy kiállításon vehettek részt a csoportok csütörtökön a tornateremben. Először rövid kisfilm segítségével „elutaztunk” a mohácsi busójárásra és a velencei karneválra, majd azt követően megismerkedhettek a gyerekek a busók öltözékével, és a sokac népviselettel. Örömmel és bátran próbálták ki fiúk és lányok a kereplőt és simogatták a busóálarcot. A kiállítás zárásaként Velencéből hozott maszkokat csodáltunk meg.

 A tartalmas és vidám farsangolás után bízunk abban, hogy sikerült elűznünk a telet és várjuk a tavaszt hozó napsugarakat.

Bükkösdi Lilla
óvodapedagógus

Az óvodánk életében az év egyik legkedvesebb esemény a Mackó nap, amikor a gyermekek és óvónénik közösen gyakorolják a mackók szeretetét. Ez a nap nemcsak a játék és vidámság jegyében telik, hanem lehetőséget nyújt a kicsik számára, hogy kreatív és közösségi élményekkel gazdagodjanak.
Az óvodában már napok óta izgatottan készültek a gyerekek a Mackó napra. Egész héten a mackók világával ismerkedtek: mackós meséket hallgattak, dalokat tanultak, rajzoltak és barkácsoltak. A termekben mindenhol vidám, színes mackórajzok és papírból készült kis macifigurák díszelegtek.

A nagy napra a gyermekek reggel izgatottan érkeztek az óvodába, karjukban szorongatva kedvenc plüssmackójukat. A folyosó igazi kiállítóteremmé változott – a Plüssmaci Kiállításon minden gyermek elhelyezhette a saját mackóját. Volt ott kicsi, nagy, puha, régi és vadonatúj medve is.

Az ünnepség fénypontja a díjátadó volt. Az óvónénik megszámolták és megmérték a mackókat, majd kiosztották a különleges elismeréseket:
🏆 A legkisebb mackók díját, apró, tenyérben is elférő medvék nyerték.
🏆 A legnagyobb mackók díját három óriási, majdnem felnőtt méretű plüss kapta.
🏆 A legöregebb mackók díját az ugyan kissé már kopott, de szeretetteljesen őrzött, több generáción át öröklődött 72 éves, 66 éves és 65 éves játékmackók érdemelték ki.

Mackós Alkotások Kiállításán, a csoportok bemutathatták saját rajzaikat és kézműves munkáikat.

A nap végén minden kisgyermek boldogan vitte haza a plüssmackóját. Az óvodában pedig mindenki egyetértett: jövőre is lesz Mackó nap! 🧸💛

Európai Hulladékcsökkentési hét

2024

Beszámoló

 

Az Európai Hulladékcsökkentési hét programsorozathoz immár sokadik alkalommal csatlakozott intézményünk. Idén 3 témát választottunk, és kínáltunk munkatársainknak. Egyik az újrahasznosítás, melyben készüljön valami új, olyanból amire már nincs szükség, és valószínűleg a szemétben végezné.

A másik az élelmiszerpazarlás csökkentésének kérdése, melyet játékos formákba vihettek be a csoportokba a kollégák.

A harmadik a jótékonysági gyűjtés, mely már hagyomány intézményünkben.

Készítettünk egy leírást a témákról, és minden csoportnak eljuttattunk. Igény szerint lehetett becsatlakozni a programokba.

Az újrahasznosítás témában nagyon klassz alkotások készültek. Voltak, akik a szülők bevonásával alkottak, mások a gyerekekkel a csoportokban. Nagyon sok minden készült. Fejlesztő játékok, díszek, madáretetők stb.

Az elkészült alkotásokat óvodánk Zöld Óvoda falánál állítottuk ki, mely egy hétig volt látogatható csoportok és szülők részére egyaránt.

Az élelmiszerpazarlás csökkentése témát az előző napokban lezajlott Márton napi témahét jól bevezette, hisz Márton önzetlen jósága, segítőkészsége közelebb hozta a témát a gyerekekhez. Olyan témákat érintettünk, hogy honnan jönnek az élelmiszerek, amiket megeszünk, mért jó hazai terméket választani, milyen csomagolási formákat ismerünk, mért jobb az újrahasználható háló, mint a nejlon zacskó, a megmaradt élelmiszereket miként lehet újra gondolni.  Kézműves kapcsolódása a témának egy nagy poszter elkészítése volt. De nagyon ötletes volt az élelmiszerek csoportosítása megadott szempontok szerint, melyeket nagy alapú lapra ragasztottak fel.

Harmadik témánk, a jótékonysági gyűjtés, melyet minden évben meghirdetünk az óvodában. Készült egy plakát, melyben kértük a szülők segítségét, hogy aki teheti állítson össze egy kis csomagot melyben lehet ruha, játék, édesség. Kértük, hogy a becsomagolt dobozokra írják rá, hogy fiú vagy lány részére, és milyen korosztálynak tartalmaz ajándékokat a doboz.

Intézményünk az Esztergár Lajos Család -és Gyermekjóléti Szolgálattal munkakapcsolatban van, így velük és a helyi védőnői szolgálattal vettük fel a kapcsolatot, hogy segítsenek, hogy a csomagok valóban jó helyre kerüljenek.  Nagyon aktívak voltak a szülők, rengeteg adomány érkezett.

Összeségében nagyon jól sikerültek idén is a tervezett programok, események. A munkatársak, a szülők és a gyerekek aktív együttműködésével. Azt tapasztaltuk, hogy a gyerekekhez sikerült életkoruknak megfelelően közvetíteni mindhárom választott eseményt. Intézményünk 12 csoporttal működik és minden csoport bekapcsolódott vagy egyik- vagy másik, de leginkább mindegyik kezdeményezésbe.

Szakácsné Molnár Ágnes
óvodapedagógus

Hivatkozások