Bejelentkezés

Kisfilm

A víz érték, mely nélkül nincs élet!

 

Minden év március 22.-én ünnepeljük a Víz világnapját. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvíz készletek veszélyeztetettségére.

Óvodánkban eddig is kiemelten foglalkoztunk a környezeti neveléssel, a természet megismertetésével, tiszteletére neveléssel, a környezetvédelmi magatartásformák és attitűd megalapozásával, így ennek is köszönhetően 2023/24-es nevelési évben harmadszor nyertük el a „Zöld Óvoda” címet.

A csoportokban az óvónénik a témát érintő mesékkel, versekkel, dalokkal, vizes kísérletekkel, játékokkal tették ezt a hetet érdekessé a gyermekek számára.

Március 21-én, a Víz világnapja alkalmából idén is kék pólóban érkeztek a gyerekek, ezzel is kiemelve az esemény fontosságát. A Delfin csoportos óvónénik a tornaszobában a 12 óvodai csoport gyermekmunkáit felhasználva egy interaktív kiállítást rendeztek be.

A terembe belépve a gyerekek ámulattal és csodálattal tekintették meg egymás ötletes, kreatív alkotásait.

Közben különböző érdekes feladatokat lehetett teljesíteni:

  • Szennyezett vízből műanyag kupakokat kellett csipesszel kiszedni.
  • Polippá változhattak egy fénykép erejéig.
  • Csakis a legbátrabbak, cápákkal teli tenger fölött egy pallón egyensúlyozva jutottak át a túlpartra.
  • Plüss vízi élőlényeket simogathattak.

Végezetül egy rövid mesét nézhettek meg a gyerekek: Valamit visz a víz címmel. A kis történet lehetőséget adott arra is, hogy az ovisok megosszák egymás között ismereteiket.

Mi felnőttek a kisgyerekekkel együtt élveztük a kiállítást, ezért a következő évben újabb ötletekkel, alkotásokkal készülünk.

 

Pápainé Deményi Ágnes

óvodapedagógus

„Az én népem neve magyar,

Jelünk piros, fehér, zöld,

Hogy én magyar gyerek vagyok,

Engem büszkeséggel tölt!”

/Faltisné U. A. Magyar vagyok/

 

Nemzeti ünnepünkről való megemlékezés az óvodai éves munkaterv tervezett ünnepe.

Már napokkal előtte a csoportok és az óvoda épülete nemzeti színeket ölt. Munkaközösségünk egy közös óvodai megemlékezést tartott az 1848/49- es hősök emlékére. A főbejáratnál egy kiállítást csodálhattak meg a szülők, gyerekek. Az ünnepi műsor része volt egy zenés vetítés, ahol régi magyar szimbólumokkal ismerkedhettek meg a gyerek. Ezen a napon öltözetünkkel, és a szívünk fölé kitűzött kokárdával fejeztük ki tiszteletünket.

A Nyuszi csoporttól indulva népiviseletes ruhába öltözött „huszár” dobpergéssel, igazgatónőnk magyar zászlóval a kezében vezették a sort. Az ünnepi menetbe minden csoport bekapcsolódott. Énekelve, mondókázva vonultunk az emeleti rendezvény teremhez. Ott közösen meghallgattuk a Himnuszt, majd közös versek és dalok után a Józsa Gergely Néptánc Egyesület huszára tartott egy táncbemutatót. Az óvodai énekkar egy dalt adott elő, az ünnep zárásaként pedig közösen elszavaltuk a Nemzeti dalt. A csoportoknak lehetősége volt közös fotót készíteni a huszárral, majd énekelve mindenki visszament a saját csoportszobájába.

Március 15-én, a városi rendezvényen is tiszteletét tette óvodánk több kisgyerekkel, akik verssel, és zászló tűzéssel színesítették az eseményt.

Szakácsné Molnár Ágnes

óvodapedagógus 

Február 28-ra hirdette meg óvodánk az idei tanévben a második játszóházát.

Rengeteg játék és mozgáslehetőséggel vártuk leendő óvodásainkat egy tartalmas délelőttre, ismerkedésre, közös beszélgetésre. Nagyon sok érdeklődő érkezett, megtelt a hatalmas rendezvényterem az apróságok zsivajával. Ezek az alkalmak kiváló lehetőséget biztosítanak az óvoda épületébe, mindennapjaiba való bepillantásra gyermeknek, szülőnek egyaránt.

A jövőben is többször szervezünk hasonló programot, mert úgy látjuk nagy sikernek örvend.

 

Baranyiné Belényesi Éva

óvodaigazgató

 

„Közeleg már farsang farka,
vigadj velünk, nosza, rajta!
Öltözz te is maskarába,
siessünk a maszkabálra!"

A farsangi időszak vízkereszttől (január 6.) hamvazószerdáig (húsvét előtti negyvenedik nap) tart.

Óvodánkban is fontos szerepet kap a farsangi népszokások, hagyományok ápolása, ennek élményszerű megtapasztalása. Minden évben megrendezésre kerül a farsangi karnevál, melyre a gyermekek nagy-nagy izgalommal készülnek. Az időszak csúcspontja a hagyományos farsangi maszkabál, mely egyben télbúcsúztató is. A farsangi bállal, mulatsággal a tél elűzését, tavasz várását jelképezzük, illetve ez a beöltözést, más bőrébe való belebújást jelenti. A megelőző napokban sokat beszélgettünk, arról, mi is az a farsang, milyenek a szokások. Ennek a hangulatnak a megteremtését a csoportszobák varázslatos díszítése előzte meg. Tevékenységeinket is e köré építettük fel, farsangi versekkel, mondókákkal, dalokkal ismerkedtünk. Készültek a szebbnél szebb farsangi szemüvegek, bohócok.

Február 7-én vidám farsangi hangulat költözött az óvodánkba, ahol délelőtt a gyerekek és az óvó nénik is színes jelmezekbe bújtak. Mese- és szuperhősök, csodaszép tündérek, királykisasszonyok lepték el a csoportszobákat. A gyermekek fantáziájára és kreativitására volt bízva, hogy milyen szerep-, illetve szabadjátékokat találnak ki a jelmezeikbe bújva. Számos játékos feladatokat terveztek az óvodapedagógusok is, hogy minél tartalmasabban és színesebben teljen el a gyermekek számára a délelőtt.

Mindeközben lehetőség volt a táncra, sütizésre, szörpivásra, mulatozásra.
Fergeteges jó hangulattal, mókával, sok-sok nevetéssel, telt ez a farsangi mulatságunk, a gyermekek vidám légkörben, változatos tevékenységekben vehettek részt.

Biztosak vagyunk abban, hogy minden ovis maradandó, pozitív élményekkel tért haza.

 

„Jön a tavasz megy a tél
Barna medve üldögél
Kibújás vagy bebújás
Ez a gondom óriás”

12 csoportnyi gyermek várta kíváncsian, hogy mire jut a töprengő medve február 2-án, Gyertyaszentelő napján. Már előző napon az egész óvoda medve-lázban égett, a gyerekekkel együtt megérkeztek a különböző méretű, fajta és színű macik és ezen a napon minden róluk szólt. A délelőtt folyamán megépültek számukra a medvebarlangok, megtornáztatták őket a gyerekek, illetve a macik a gyerekeket, akik ezen kívül mackós meséken, verseken, mondókákon és dalokon keresztül ismerkedhettek a néphagyománnyal, amely szerint ha a medve előbújik a barlangjából és meglátja az árnyékát, akkor visszabújik még téli álmot aludni, de ha felhők takarják az eget, akkor hamarosan vége a télnek. Hagyományainkhoz hűen kiállítás zárta a délelőttöt, minden csoport a szobája elé ültette a vendég mackókat, így minden csoport megcsodálhatta egymás gyűjteményét. Másnap izgatottan figyeltük az időjárást.

A télkedvelők bánatára, a tavaszvárók örömére borongós, felhős napunk volt, úgyhogy, ha lehet hinni a népi megfigyeléseknek, akkor bizony már nem kell sokat várni a jó időre.

Iványi Márta - óvodapedagógus

Hivatkozások