Bejelentkezés

Kisfilm

Október közepén tartottuk Vitaminhetünket az óvodában. Gyümölcsökkel, zöldségekkel foglalkoztunk. Megismerhették a gyerekek, hogy a különböző termények, hogy néznek ki, hol teremnek, milyen ízűek, mely részüket fogyasztjuk. Néhányat megkóstoltunk nyersen, főzve, sütve. Illetve megtudtuk, mi történik a szervezetünkkel, ha nem fogyasztunk elég zöldséget, gyümölcsöt.

Október 24-én a német nemzetiségi óvó nénikkel megterveztünk hét állomást, melyeken a németes csoportok nagycsoportos gyerekeik különböző gyümölcs-zöldséges feladatokat teljesíthettek. Nagyon élvezték a kukorica morzsolást, sóliszt-gyurmázást, amiből sünit készíthettek és kukoricaszemekkel díszíthettek. Következő állomáson lepedő alatt, tapogatva kellett felismerniük, hogy éppen melyik zöldség vagy gyümölcs van a kezükben, aki eltalálta, máris teljesítette a feladatot, és mehetett tovább. Kiválogathatták, melyek az egészséges és melyek az egészségtelen ételek. Kanálban diót vittek, padon egyensúlyozva. Nagyon kellett koncentrálni, hogy a dió ki ne potyogjon a kanálból. Ebben is kiválóan teljesítettek a gyerekek. Színes papírból almát készítettek; és időrendi sorrendbe tették, hogyan fogy el egy alma, ha megesszük.

Minden jól teljesített feladat után egy-egy pecsétet kaptak a gyerekek. A legügyesebb az lett, akinek a leghamarabb gyűlt össze a 7 zöldség-gyümölcs szimbólum.

Appl Melanie
német nemzetiségi óvodapedagógus

 

Német nemzetiségi projekt hetet tartottunk óvodánk német nemzetiségi csoportjaiban 2024.04.22 től 26 ig. Az óvoda bejáratánál egy kis kiállítás jelezte a projekt hét témáját, igy nemcsak a nemzetiségi csoportok, hanem valamennyi óvodás és szüleik is részesei lehettek a programnak.

Célul tűztük ki , hogy őseink népviseletét, hagyományait, használati tárgyait megismerjék a gyerekek. A projekthetet gyűjtőmunka előzte meg, melyhez a szülők is aktívan csatlakoztak. Fotókat, használati tárgyakat, népviseletet, népviseleti babát hoztak. A hagyomány ápolás az egész hetet áthatotta. Játékidőben, valamint kezdeményezések során ezeket a tárgyakat kézbe vették , kipróbálták a gyerekek, a népviseleti ruhadarabokat felhúzták. Megvalósult a tapasztalati úton történő ismeretszerzés, német szókincsük gazdagodott. Német nemzetiségi társasjátékot, kirakót ,memóriajátékot játszottunk, sváb zenét hallgattunk, német nemzetiségi táncokat táncoltunk.

A hét fénypontját a csütörtöki nap jelentette amikor a gyerekek felvették az óvoda kékfestő népviseletét. Két óvónéni pedig saját népviseletét , egy sombereki és egy villányi viseletet. A népviseleti bemutatót közös tánc követte, melyet Melinda néni harmonika kísérete tett még színesebbé. A tornateremben német nemzetiségi kiállítás megtekintésével és „Stationenarbeit” tal folytatódott a délelőtt, ahol a gyerekeknek német nemzetiségi témákhoz kapcsolódó feladatokat kellett megoldani különböző állomásokon. Valamennyi állomás teljesítése után sváb sóskifli „Salzkipl” volt a gyermekek jutalma. A finom sóskiflit ezúton is nagyon köszönjük Krász Dávid nagymamájának. A gyerekek megkóstolhattak egy eredeti sváb ételt.

Tartalmas hetet zártunk a gyerekek gazdagodtak a hagyományőrzés szépségeivel, bennünket óvónéniket pedig nagy örömmel töltött el , hogy őseink hagyományait, népviseletét, használati tárgyait továbbörőkíthettük a gyerekeknek.

Till Ágnes német
nemzetiségi óvódapedagógus

Kozármislenyben kialakult a feltételrendszer, mely biztosítja a német nemzetiségi nevelésben való részvételt már az óvodáskorban. Jelenleg öt német nemzetiségi csoport működik óvodánkban (Katica, Csiga, Süni, Csibe, Mackó), ebből háromban heti váltással működik a német nyelven történő foglalkozások egy németes óvónővel, másik kettő csoportban mindkét óvónő németes. A német nyelvi nevelést végző óvónők német nemzetiségi diplomával rendelkeznek.

Célunk, hogy a nemzetiségi csoportokba járó gyerekek legyenek nyitottak, fogékonyak a német nyelv és kultúra befogadására, a hagyományok ápolására. Ismerjenek az évszakokhoz, ünnepekhez kapcsolódó mondókákat, dalokat, verseket, körjátékokat, meséket.

Kiemelt jelentőséget tulajdonítunk a német nemzetiségi ünnepeknek: Terményünnep /Erntedankfest), Márton nap (Martinstag), Nemzetiségi nap (Trachttag). Terményünnepünk az őszi betakarítás végét jelenti, ahol hálát adunk a természetnek a növényekért, zöldségekért, gyümölcsökért. Szent Mártonról, a szegények jótevőjéről minden év november 11-én emlékezünk meg. Ezen a napon meggyújtjuk saját készítésű lámpásainkat, és elsétálunk a Művelődési házhoz, ahol már a lobogó tábortűz várja a gyermekeket és szüleiket, az ünnepélyhez kapcsolódó műsorral. Minden évben szervezünk német nemzetiségi kiállítást óvodánk bejáratánál, illetve tornatermében is. Sok használati tárgyat, népviseletet, fényképet mutatunk be a szülők, nagyszülők, pedagógusok féltve őrzött kincsei, emlékei közül. Nemzetiségi napon a nagycsoportosok német nemzetiségi táncokat adnak elő az óvodapedagógusok hangszeres kíséretével.

Programunkat jó szívvel ajánljuk azoknak a családoknak, amelyek szeretnék, hogy gyermekük játékosan, tevékenység közben a mindennapi óvodai élet során már kisgyermekkorban ismerkedjen a német nyelvvel.

Hivatkozások