Óvodai csoportok
Bejelentkezés
Kisfilm
Május közepén a Mackó csoportos gyerekekkel és a szülőkkel Márokra látogattunk a német nemzetiségi helytörténeti tájházba, ahol egy kedves házaspár várt bennünket. Meséltek nekünk a gyönyörűen felújított és berendezett tájház történetéről, régi használati tárgyakról, szokásokról, mindeközben finom lepény sült a kemencében. Ezáltal a lepénykészítés folyamatába is betekintést nyerhettek a gyerekek és felnőttek. A halastónál tett fárasztó séta után igazán jól esett a frissen sült sütemény. A nap folyamán a gyerekek kedvükre játszhattak, trambulinozhattak, labdázhattak. Nagy élmény volt a kötélhúzás, melyhez a szülők is csatlakoztak. Összességében elmondható, hogy egy jól sikerült, élményekkel teli napot tölthettünk együtt, egyben új ismerettel gazdagodhattunk a német nemzetiségi kultúrával kapcsolatban.
Gengelné Nyírő Eszter
Baloghné Hágen Melinda
német nemzetiségi óvodapedagógusok
Az idei nevelési évben intézményünk német nemzetiségi óvodapedagógusai egy gyermekekből álló tánccsoport alapítása mellett döntöttek. Ez a mozgásforma jó lehetőséget nyújt nemzetiségi hagyományaink nyelvi, zenei és tánc kultúrájának megőrzéséhez. A tánccsoport létrehozását nagyban segítette, hogy a nevelőtestület egyik tagja - Baloghné Hágen Melinda megfelelő német tánc oktatói képesítéssel, emellett kiváló harmonika hangszertudással rendelkezik-magára vállalta a csoport vezetését. Munkáját Gengelné Nyírő Eszter támogatta. A tánccsoport tagjait vegyesen, a német nemzetiségi csoportok gyermekei közül választották ki az óvónénik. Miután összeállt a csoport megkezdődtek a próbák. A gyerekek megismerkedhettek a harmonikával, táncos koreográfiákat gyakorolhattak. A próbák heti rendszerességgel történtek, melyeken az óvodások nagy örömmel és szorgalommal vettek részt.
Intézményünk német nemzetiségi csoportjai minden év megünneplik a Trachttag-ot. Ez az idei évben sem maradhatott ki a csoportok programjából. Tánccsoportunk lehetőséget kapott, hogy a rendezvény színvonalát műsorával tovább emelje.
Április 1-jén a Cica és Süni nagycsoportos óvodásainkkal egy izgalmas kirándulásra indultunk Székelyszabarba, hogy megismerkedjünk a sváb kultúrával.
A Szabari Sváb ház előtt Hahner Róbert, a helyi Német Önkormányzat elnöke fogadott minket. Már az épület látványa is lenyűgözte a gyerekeket: fehérre meszelt falak, hatalmas hosszú ház, szobái régi korok hangulatát idézték meg. A Szabari Sváb Ház jelentős építészeti értékkel bíró, helyi védelem alatt álló épületben készült el. Az 1910-ben épült háznak több tulajdonosa is volt, a Krämer, Weber, Eller, Müller családok, majd 2016-ban a Székelyszabari Német Önkormányzat vásárolta meg. A több mint százéves épület tükrözi az úgynevezett „Langhaus” sváb háztípus elemeit, benne pedig ezentúl a svábok mindennapi tárgyait, több évszázados kultúra emlékeit tekinthetik meg az érdeklődők. A kiállítás az egykor virágzó sváb életformának kíván emléket állítani.
Elsőként a tisztaszobát néztük meg, ahol díszes ágy, faragott láda és hímzett párnák vártak minket. A gyerekek rácsodálkoztak arra, milyen szépen díszítették a svábok az otthonukat, hol aludtak, milyen volt régen egy bölcső vagy éppen egy babakocsi. Itt megtekinthettük a hagyományos sváb népviseletet. A gyerekek megtudhatták, mikor és milyen alkalmakkor viselték ezeket a ruhákat. A lányok csodálattal nézték a színes szoknyákat, csipkés blúzokat és hímzett kötényeket. Az egyik cica csoportos kislányt be is öltöztették sváb ruhába. A fiúk érdeklődve nézték a mellényeket és a keményített kalapokat, melyeket fel is húzhattak.
A következő helyiség a konyha volt, ahol rengeteg régi használati eszközt láthattunk. Rézedények, habverők, fakanalak és vajköpülő sorakoztak a polcokon. A gyerekek kipróbálhatták, milyen érzés egy régi fakanalat kézbe venni, és képzeletben főzni. Óvodásaink megtudhatták, hogyan tárolták régen az élelmet. A vendéglátók meséltek arról is, milyen ételeket készítettek a sváb családok. Ebben a helyiségben találhattuk a lavórt és más mosakodóeszközt is.
A hátsó szobában élték mindennapjaikat a magyarországi németek, itt is megtekinthettük a bútorokat, használati tárgyakat.
A háznak egy másik részében megismerkedhettünk a sváb lakodalmi szokásokkal, és viselettel. A próbababák gyönyörűen fel voltak öltöztetve menyasszonynak és vőlegénynek. A következő szobában pedig a sváb hangszerekkel találkozhattak, ismerkedhettek a gyerekek. Felcsendült a jól ismert sváb harmonikazene is. A harmonikát nagy örömükre ki is próbálhattuk.
A tárlatvezetés végén a ház nagytermében ehettek-ihattak a gyerekek és közben régi népi játékokat próbálhattak ki: pacsker párosítás, sváb baba felöltöztetése, memória játék sváb motívumokkal.
Nagyon gyorsan elröppent ez a másfélóra. Igyekeztünk ebédre visszaérni az óvodába. A vendéglátók minden részletre odafigyeltek, hogy a gyerekek élményekkel gazdagodjanak. Hazafelé a buszon volt, aki arról beszélt, melyik szoba vagy éppen melyik játék tetszett neki, de voltak olyan ovisok is, akik már nagyon elfáradtak és elbóbiskoltak.
Ez a kirándulás nemcsak szórakozás, hanem tanulás is volt. A gyerekek testközelből tapasztalhatták meg a sváb hagyományokat. Érzékenyebbé váltak más kultúrák iránt, és megtanulták, milyen értékeket hordoz a múlt.
Appl Melanie
német nemzetiségi óvodapedagógus
A Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár idén 11. alkalommal hirdette meg a magyarországi német népviselet napját: Vegyük fel egy hétköznapon a magyarországi német népviselet egy darabját és tegyünk ünneppé egy átlagos napot. Idézzük meg őseink emlékét és mutassuk be örökségünket a mindennapokban. Erről szól a Trachttag, amelyhez április 10-én és 11-én óvodánk német nemzetiségi csoportjai az idei évben is csatlakoztak. A március 31-től április 11-ig tartó német nemzetiségi projektünk lezárását méltó módon ünnepeltük meg gyermekeinkkel.
Április 10-én a nemzetiségi csoportok gyermekei és óvodapedagógusai népviseletben jelentek meg az óvoda Rendezvénytermében. A gyerekek az óvoda kékfestő népviseletét, 2 pedagógus pedig a saját népviseletét viselte ezen a délelőttön. Az ünnepség népviseleti bemutatóval kezdődött, ahol Melinda néni bemutatta a saját villányi, Eszter néni pedig a saját sombereki népviseletét. Pöszmet Szófiát a Katica csoportból a nagymamája hímesházi népviseletbe öltöztetett, bőröndjéből egymás után kerültek elő a szebbnél szebb ruhadarabok. Ezután együtt táncoltuk a gyermekek által is ismert és kedvelt nemzetiségi táncokat, melyeket Melinda néni kísért harmonikán. A közös tánc után a gyerekek és a meghívott vendégek a tornateremben a szülők, nagyszülők, óvodapedagógusok által gyűjtött tárgyi emlékekből összeállított kiállítást tekinthették meg, majd a gyerekek különböző német nemzetiségi témákhoz kapcsolódó játékokban vehettek részt. Köszönjük valamennyi vendégünknek, valamint Englenderné Hock Ibolyának, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata elnökének, hogy elfogadták a meghívásunkat és jelenlétükkel megtisztelték német nemzetiségi csoportjainkat. Erre az alkalomra készült el az óvoda emeletén egy állandó nemzetiségi sarok, ahol egy, az éppen aktuális ünnepekhez és különböző nemzetiségi témákhoz tartozó kiállítás is helyet kapott. Szeretném megköszönni azoknak a szülőknek, nagyszülőknek, nemzetiségi óvodapedagógusoknak, kollégáknak a segítségét, akik felajánlásaikkal (tárgyak, fényképek, festés, szerelés ) segítettek abban, hogy megvalósíthassam a nemzetiségi sarok elkészítését.
Április 11-én délelőtt a babarci óvodások és pedagógusaik érkeztek hozzánk meghívásunkra, felejthetetlen élményt nyújtva csodálatos népviseletükben. Műsoruk után közös táncházba hívtak minket, ahol mi is megtanulhattunk és együtt táncolhattunk velük egy nemzetiségi táncot. Előadásuknak, melyet az egyik gyermek édesapja kísért harmonikán, nagyon nagy sikere volt.
Német nemzetiségi projektünk ünnepélyes lezárása volt ez a két rendezvény.
Hockné Sümegi Krisztina
német nemzetiségi óvodapedagógus
Német nemzetiségi projekt az óvodában 2025.03.31-04.11. ig
Izgatottan készültük a német nemzetiségi projekt megvalósítására, nemcsak mi óvónénik hanem a szülők is szívesen gyűjtöttek régi használati tárgyakat, ruhadarabokat, fényképeket. Az óvoda bejáratánál és az emeleten is kiállítást rendeztünk be a használati tárgyakból, fotókból, ezzel is felkeltve a gyerekek és a szülők érdeklődését.
Célunk volt a gyermekek életkori sajátosságait figyelembe véve a német nemzetiségi hagyományok kultúra, tánc, népviselet, zene, használati tárgyak, életforma megismertetése, hagyományápolás, identitástudat erősítése, megfigyelő képesség, figyelem fejlesztése, szókincsbővítés, új ismeretek elsajátítása, mozgásfejlesztés a táncok által, zenei élmény.
A kiállítások mellett sokféle színes, interaktív programot kínáltunk a gyerekeknek. Népviseleti ruhába öltözhettek, kipróbálhatták milyen lábbelit hordtak régen, „patschker” pacskerekkel különböző figyelemfejlesztő, vizuális megfigyelőképességet fejlesztő játékokat játszhattak, ők maguk is tervezhettek pacskert. Megismerték azt a kendőt (dasKindtuch) amiben régen a kisbabákat vitték. Német nemzetiségi táncokat táncoltak, német nemzetiségi zenét hallgattak, fotókon megtekintették a tipikus sváb hangszereket. Kipróbálhatták és összehasonlíthatták a régi használati tárgyakat a mai tárgyakkal. Sok új ismerettel gazdagodtak, bővült szókincsük.
A projekt során egyik tevékenység egy hagyományos sváb étel a „Salzkipl” sóskifli sütés volt a gyerekekkel. A programot megelőző napon a gyerekek megismerkedtek a régi konyhai eszközökkel. Krász Dávid nagymamáját Panni nénit kértem, hogy mutassa be a gyerekeknek a sóskifli elkészítésének folyamatát. A gyerekek szívesen és aktívan kapcsolódtak be a kiflisütés folyamatába és jóízűen fogyasztották el a kisült kifliket
Az óvoda tornatermében a német nemzetiségi kiállítás is a német nemzetiségi projekt része volt. Nagy szeretettel gyűjtöttem déd-és nagyszüleiem tárgyi örökségét Véménden. Örömmel töltött el, hogy ezeket a „kincseket” megmutathatom a gyerekeknek. Kiállításra kerültek használati tárgyak, népviseleti ruhadarabok, nagyszüleim ruhái, melyet hétköznapokon, ünnepnapokon viseltek. Ezeket a tárgyakat nemcsak kiállítottuk, hanem szívesen meséltem róluk a gyerekeknek, ki is próbálhatták őket. A kiállítás mellett különböző játéktevékenységet kínáltunk a gyerekeknek német nemzetiségi témában.
A kiállításon az érdeklődők megcsodálhatták azokat az alkotásokat is melyeket a gyerekek készítettek.
Till Ágnes német nemzetiségi óvodapedagógus