Bejelentkezés

Kisfilm

A Föld napja

Április 22. a Föld napja az egész világon, célja, hogy felhívja figyelmünket a környezetünk védelmére.

A Föld Napját Magyarországon 1990 óta rendezik meg. Az egész világon szigorú szabályozások születtek a Föld, a természet, a levegő, a vizek, a környezetvédelem érdekében. Óvodánk „Zöldóvoda” címmel rendelkezik, így még nagyobb hangsúlyt fektetünk arra, hogy minél előbb természetszerető és védő személyiség jegyekkel rendelkező emberré neveljük az ide járó gyerekeket. Ezt csak az óvoda nem képes elérni, ezért van nagy szükség arra, hogy MINDENKI figyelmét felhívjuk Földünk védelmére, óvására.

Mi, óvónők beszélgetünk a gyermekekkel ennek a napnak a fontosságáról, hogyan védjük meg természeti és környezeti kincseinket, hogy ők hogyan tudnák megóvni közvetlen környezetüket (nem szemetelünk, nem tépkedjük a növények levelét, nem bántjuk az állatokat- természetesen segítséget adhattok számukra).

Mi is az a Föld napja?

Mi is az a Föld bolygó? Mi minden található rajta? Miért kell vigyáznunk rá, és hogyan tudjuk ezt megtenni?

Fontos átadnunk ezeket az ismereteket a gyerekeknek is, hogy számukra a környezettudatosság, és a természet megóvása már alapvetően az életük része legyen. Nem elég azonban csak ismereteket közölni. Megvalósítás nélkül a tudás mit sem ér – hogyan is valósul meg mindez?

Alkossuk meg a Földet! Közösen festettünk, ragasztottunk, gyurmáztunk, valami megfoghatót, láthatót készítettünk. Közösen szépítjük az udvarunkat,gondozzuk, locsoljuk az ott élő növényeket Alkotás közben is lehetőség nyílott a beszélgetésre, a Föld bolygóról, kontinensekről és tengerekről. Minden tevékenység ügyesítette a finommozgást, a közös alkotás öröme pedig erősítette a kapcsolatotokat.

És az újrahasznosítás! A szelektív gyűjtés mellett/helyett nagyszerűen felhasználhatjuk a műanyag kupakokat, PET palackokat, papírgurigákat, üres üdítős papírdobozokat gyerekekkel való közös játék, foglalkozás során.

Megerősödik az a hozzáállás a gyerekekben is, hogy mielőtt eldobunk valamit, végiggondoljuk a kérdést: “Tudnánk-e még használni valamire?” A sokféle anyag egészen más területen való felhasználása a kreatív gondolkodás fejlődését segíti.

Közelebb a természethez

Ahhoz, hogy természetes legyen a Földünk megóvása, pozitív viszonyt kell kialakítanunk a bolygónkon található sok-sok értékkel. A gyerekekkel sok időt töltünk a természetben, sétálunk a tóhoz, kirándulunk, hogy ismerkedjenek a növényekkel, állatokkal, virágpalántát ültetünk, vagy kertészkedünk közösen.

Mesék, versek a Föld napjáról

A beszélgetések, játékok során megismert új dolgok, információk szinte észrevétlenül kapnak megerősítést egy-egy mesébe, versbe ágyazva. Föld napjához kapcsolódó történeteket, verseket, énekeket hallgathattak, nézhettek a gyerekek. Április 24-én, hétfő délelőtt egy csodálatos kiállítást rendezett Blanka néni és Eszter néni /Csiga csoport/ az óvoda 12 csoportjába járó gyerekek alkotásaiból.

„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

                                                                         Némethné Nagy Éva Mária                                                                         óvodapedagógus

Hivatkozások