Minden évben február 2-án tartjuk az óvódában a Mackó napot! Az ünnepet megelőzően már foglalkozunk a medvékkel, a jeles naphoz kapcsolódó hagyományokkal, hiedelmekkel.
Ezen a napon bújik ki a medve a barlangjából, és ha meglátja az árnyékát (süt a nap) akkor tudja, hogy még hosszú lesz a tél, így visszabújik a barlangjába, ha pedig nem látja az árnyékát, akkor tudja, hogy már nem tart sokáig a tél, és ébren marad.
Mackó nap alkalmából minden gyermek magával hozhatja a saját plüss maciját az óvódába. Egész héten a medve témával foglalkozunk, hogy a gyerekek minél komplexebb élményszerűbb módon ismerkedhessenek meg a témával, és szeressék meg, érdeklődők legyenek a medvék iránt. A Mackó Napot megelőzően témához kapcsolódó mondókát (Dirmeg dörmög a medve…) , verset tanultunk (Weöres Sándor: Medve-nóta), mozgással kísért versikét (Brummog brummog barnamedve…) csoportban, azért hogy a gyerekek számára öröm legyen az ünnep. A mozgásos vers, és a Weöres Sándor vershez is kapcsolódnak játékos mozdulatok, melyekkel eljátsszuk a verset, és a medve mozgását is utánozzuk, hogy minél játékosabb formában keltük fel a gyerekek érdeklődését a téma iránt. Mackó nap hetében elmeséltem nekik Kolozsvári Grandpierre Emil: A két kicsi medvebocs meg a róka című meséjét, amit nagyon szeretnek a gyerekek. A meséhez kapcsolódóan mackó bábokat is készítettünk, hogy eljátszhassuk közösen a történetet.
Február 2-án a gyerekek által hozott plüss mackókkal játszottunk a csoportban, nagyság szerinti sorba rendeztük őket, megfigyeltük melyik a legalacsonyabb, melyik a legkisebb. Ezután barlangot építettünk nekik (asztalok és pokróc segítségével), hogy elbújhassanak. A barna medvéket helyeztük el a barlangban, a jegesmedvéket a szőnyegen hagytuk, majd megszámoltuk mennyi mackó van a barlangban, mennyi a szőnyegen. Nagyon élvezték a gyerekek a barlangépítést, és szívesen másztak be sorban, egymás után, hogy kipróbálják és megszámolják, mennyi mackó van a barlangban. Megnéztük azt is közösen, hogy vajon a jegesmedvékből, vagy a barnamedvékből van több, és ügyesen megállapították a gyerekek, hogy a barnamedvék többen vannak, mint a jegesmedvék. Ezután mi magunk is medvékké változtunk a csoportban, és kirándultunk a medve barlangjához, ahol megtáncoltattuk a medvéinket a Mackó, mackó ugorjál… dalos játékunkra, amit lelkesen táncoltak a gyerekek.
A Mackó nap megünneplése évek óta hagyomány az óvodában, ilyenkor minden csoport mellett a folyósón kiállítást készítünk a gyerekek által hozott plüss mackókból. Nagyon sokféle plüss maci szokott megjelenni a jeles nap alkalmából, amiket a folyósón körbejárva minden gyermek megszemlélhet a csoportjával. A gyerekek mindig nagyon várják ezt a napot, és izgatottan nézegetik meg a sok különböző plüss mackót. A nap végén minden mackó hazatérhet a tulajdonosával, várva a következő évet, amikor ismét ellátogathat az óvódába.
Somogyi Eszter
óvodapedagógus
Csiga csoport